Основні рекомендації для дітей з аутизмом, які страждають від бруксизма («скрипу зубами»)
Багато дітей молодше 7 років починають «скрипіти зубами», але, як правило, ця звичка зникає сама і не вимагає медичного втручання. Проте, скрип зубами протягом тривалого часу (особливо, якщо у дитини вже є постійні зуби) може серйозно погіршити стан зубів, привести до зубного болю, м'язових або головних болів та інших наслідків.
Бруксизм - це сильне стиснення або тертя зубами одна об одну, яке є мимовільним, звичним і не виконує будь-якої функції. Бруксизм - це один з типів повторюваної, «парафункціональної» оральної поведінки, як і звичка гризти олівці або нігті або жувати внутрішню сторону щік.
Бруксизм однаково часто зустрічається у хлопчиків і дівчаток. Тривалий бруксизм набагато частіше зустрічається у дітей з порушеннями розвитку, в тому числі, він може бути характерний для дітей з аутизмом, синдромом Дауна та ДЦП. Дуже часто бруксизм присутній у дітей, у яких є порушення сну.
Гучний скрегіт зубами зазвичай відбувається уві сні і відноситься до рухових порушень сну. Бруксизм в стані неспання зустрічається набагато рідше, і дуже часто він проходить беззвучно, через що він може залишитися не діагностованим. У дітей бруксизм часто з'являється на тлі стресу, пережитого психологічної травми, хронічних порушень сну, травм головного мозку, і найчастіше у батьків дитини або інших членів сім'ї була схожа проблема в дитинстві. Найбільшим фактором ризику для бруксизма уві сні є апное - утруднення дихання під час сну.
Можливі причини бруксизма
Нижче перераховуються кілька можливих причин скрипу зубами у дитини. Для встановлення точної причини необхідні консультації з фахівцями, часто з декількома фахівцями різного профілю - педіатром, стоматологом, отоларингологом, психологом або поведінковим аналітиком і так далі.
Стоматологічні проблеми
В першу чергу, якщо дитина скрипить зубами або занадто сильно стискає їх, необхідно проконсультуватися зі стоматологом. Іноді причиною бруксизма є проблеми прикусу, неправильне розташування зубів тощо. В середньому, стоматологічні проблеми пояснюють приблизно 10% випадків бруксизма. У будь-якому випадку обстеження у стоматолога необхідно, щоб встановити наслідки сильного стиснення зубів, наприклад, пошкодження зубів, які потрібно вчасно залікувати. Крім того, рекомендується, щоб стоматолог брав участь в ухваленні рішень про стратегії по корекції проблеми.
Побічні дії препаратів
Якщо дитина приймає будь-які лікарські препарати, необхідно перевірити, чи може стиск або скрип зубами бути їх побічним ефектом. Наприклад, бруксизм може зустрічатися при прийомі нейролептиків та деяких антидепресантів. Якщо це так, потрібно проконсультуватися з лікарем дитини про можливість змінити його лікування.
Стреси або тривожність
Багато людей починають стискати зуби / скрипіти зубами в якості реакції на стрес. Скрип зубами у дитини, особливо в денний час, може бути реакцією на різні стреси, з якими він стикається, а також може бути проявом сильної тривожності або тривожного розладу.
Самостімулірующее поведінку ( «стіммінг»)
Скрип зубами в денний час може бути просто «поганою звичкою», як і звичка гризти нігті. У разі дітей з аутизмом та іншими особливостями розвитку це часто є варіантом «стіммінга» - періодичної поведінки, до якого дитина вдається, щоб заспокоїтися, впоратися з сильними емоціями або зайняти себе. У цьому випадку дітям зазвичай допомагає той чи інший варіант «сенсорної дієти» - надання інших способів для саморегуляції за допомогою сенсорної стимуляції в спеціально відведене для цього час. Як і з іншими варіантами «стіммінга», проблема може бути і в тому, що дитина більше нічим не може зайняти себе, тобто, робить це «від нудьги». В цьому випадку, дитина в першу чергу має потребу в навчанні прийнятними і повноцінними видами дозвілля.
Знижена чутливість ротової порожнини
Знижена чутливість (гіпочутливість) ротової порожнини - це одне з можливих проявів порушень обробки сенсорної інформації, які часто зустрічаються при аутизмі та інших особливостях розвитку. Це може спонукати дитину скрипіти зубами, щоб отримати більше сенсорної стимуляції в ротовій порожнині. Люди з оральної гіпочутливістю насилу усвідомлюють, що відбувається у них в роті, і для них характерний «сенсорний пошук» пов'язаний з рухами щелепи. Наприклад, діти з оральної гіпочутливістью часто жують одяг, свої руки, неїстівні предмети і також вони можуть скрипіти зубами.
Можливе лікування бруксизма
медичне лікування
В першу чергу, медичне лікування бруксизма направлено на лікування його наслідків і полегшення неприємних симптомів, які з ним пов'язані, а також на захист зубів від механічних пошкоджень. Оскільки діти «переростають» бруксизм в більшості випадків, медичні втручання, як правило, є тимчасовими. Діти з порушеннями розвитку, які страждають від тривалого бруксизма, можуть потребувати тривалого лікування, щоб зменшити біль у м'язах в області щелепи та інші проблеми. Можливі підходи можуть включати:
- Теплі компреси в області щелепи. Тепло допомагає розслабити м'язи щелепи і зменшити м'язові болі. Лікар дитини може проконсультувати про те, як застосовувати цю стратегію.
- Лікар може призначити знеболюючі або протизапальні препарати для полегшення м'язового болю, викликаного бруксизмом.
- Лікар може рекомендувати м'язовий релаксант, щоб допомогти розслабити м'язи щелепи.
- Як уже говорилося раніше, необхідно лікування проблем із зубами, які можуть бути пов'язані з бруксизмом.
- Для захисту зубів від пошкоджень, в першу чергу, при нічному бруксизмі, для пацієнта можна зробити спеціальну капу - пристосування, яке виготовляється за зліпком зубів і надівається на щелепу. В цьому випадку, при скреготінні зубами дитина буде терти капу, а не самі зуби.
- У деяких випадках бруксизм викликаний проблемами з утрудненим диханням, в першу чергу, під час сну, і дитині може знадобиться консультація отоларинголога і лікування проблем, що ускладнюють дихання, наприклад, видалення аденоїдів.
Зменшення стресу / навчання релаксації
Дуже важливо виявити можливі джерела стресу в житті дитини, що страждає бруксизмом. Рекомендуються різні методи, які допомагають зменшити стрес і сприяють розслабленню. В першу чергу, слід спробувати немедикаментозні методи релаксації - м'язову релаксацію, медитацію, музичну терапію, фізичні вправи. Залежно від наявності тих чи інших діагнозів і супутніх проблем може знадобитися консультація з психіатром чи психологом.
Сенсорна стимуляція в ротовій порожнині
Якщо причина скреготу зубами - сенсорний пошук, то ерготерапевт або логопед можуть підібрати оптимальну стратегію, щоб надати дитині додаткову стимуляцію в ротовій порожнині. Вона може включати:
- Масаж ротової порожнини. Такий масаж часто проводять логопеди, і він забезпечує дуже сильну сенсорну стимуляцію для порожнини рота.
- Різні масажери, в тому числі, вібруючі масажери, можуть надати самий різний тип сенсорної стимуляції. Дуже часто для дітей з бруксизмом підходять вібромасажери для порожнини рота, які дозволяють варіювати тиск і стимуляцію. До того ж, масаж з вібрацією допомагає багатьом дітям розслабитися.
- Існують різного роду прорізувачі і безпечні «жевалкі», які дитина може використовувати як альтернативу скрипу зубами. При бруксизмі рекомендується пробувати «жевалкі» довгастої форми і в формі трубочок, щоб ними можна було легко дістати до корінних зубів - це забезпечить схожі зі скрипом зубами відчуття. Жевалкі з нерівною поверхнею можуть особливо сподобатися дітям з «сенсорним пошуком».
- Для збільшення стимуляції м'язів щелепи можна обережно спробувати наступну вправу - дати дитині вкусити «жевалку» в формі букви Т або трубочки, а потім дуже м'яко потягнути за жевалку 3-5 разів. Вправу можна повторювати до 5 разів з обох сторін щелепи протягом дня.
Дієтологічна допомога
Якщо дитина скрипить зубами в якості «стіммінга» або «сенсорного пошуку», то цю поведінку можна зменшити, включивши в раціон дитини більше твердої, хрусткої, що вимагає тривалого жування, їжі, наприклад, сирої морквини, селери, сухофруктів і тому подібного.
Багато дітей з аутизмом мають вкрай обмежений раціон або уникають твердої їжі. Проте, у них все одно може бути потреба в отриманні певних відчуттів в ротовій порожнині і певних рухах щелепою, і вони можуть отримувати їх за допомогою скрипу зубами. В цьому випадку поведінкові втручання для розширення раціону можуть допомогти зменшити бруксизм.
Важливо враховувати, що жування жуйки, великі шматки їжі або широке відкривання рота може привести у деяких людей, які страждають бруксизмом, до загострення м'язового болю в щелепі.
Важливо стежити за тим, щоб дитина споживав достатню кількість рідини протягом дня - деякі фахівці вважають, що зневоднення сприяє бруксизму.
Якщо дитина не може їсти тверду їжу за медичними показаннями, то можна дозволити йому використовувати сенсорну «жевалку», щоб заповнити відсутні відчуття.
Поведінкові втручання при бруксизмі
Є кілька досліджень щодо корекції бруксизма у дітей з аутизмом за допомогою методів на основі прикладного аналізу поведінки, але в основному це лише дослідження окремих випадків. Як правило, в цих випадках успішно застосовувалися вербальні і фізичні підказки, щоб «переключіти» на іншу поведінку дитини, який скрипить зубами днем. У деяких випадках скрип зубами вдавалося зменшити, коли дитині підказували повторити за дорослим певний звук (наприклад, «а-а-а») кожен раз, коли він починав скрипіти зубами. Повторення звуку - це поведінка не сумісна зі скрипом зубами. Також поведінковий аналітик може використовувати інші стратегії, наприклад, тренінг функціональної комунікації.
Автор: Дэбра К. Лоускай / Debra C. Lowsky
Джерело: www.arktherapeutic.com
аутизм, супутні захворювання, лікування